ADNSU ilə SOCAR-STP əməkdaşlığa dair sənəd üzərində işləməyi qərara aldılar
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı mayın 5-də SOCAR-STP birgə müəssisəsində olub. Müəssisənin Baş icraçı direktoru Fərid Ağayev əvvəlcə ADNSU-nun rektorunu müəssisə ilə tanış edib. Daha sonra ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğu görüş baş tutub. Müəssisə haqqında məlumat verən Fərid Ağayev SOCAR-STP birgə müəssisəsinin 2019-cu il dekabrın 11-də SOCAR və Sumqayıt Texnologiyalar Parkı arasında imzalanmış müqavilə əsasında yaradıldığını bildirib. O müəssisənin əsas fəaliyyətinin qazma ləvazimatları, quyu tamamlanması, quyuiçi əməliyyatlar, fırlanan və təzyiq altında olan avadanlıq, fontan armaturu, APS (Advanced Parts Solution), ağır kranlar üçün texniki xidmət və təmir işlərini həyata keçirməkdən ibarət olduğunu qeyd edib. Müəssisənin ən müasir texniki avadanlıq və cihazlarla təchiz olunduğunu qeyd edən F.Ağayev müəssisədə peşəkar və təcrübəli texniki heyətin cəmləşdiyini, lakin SOCAR-STP-nin qısa müddət ərzində istehalın həcminin artırlmasını hədəflədiyini və bununla əlaqədar yeni kadrlara təlabatın mövcudluğunu və ADNSU ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını söyləyib.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı müəssisəyə dəvət edildiyinə görə təşəkkürünü bildirib və SOCAR-STP-nin dünyanın qabaqcıl şirkətlərindən birinə çevrilməsi üçün tələb olunan bütün keyfiyyətlərə sahib olduğunu bildirib. Hazırda ADNSU-da ölkədə tədris olunan 30-dək texniki-texnoloji ixtisasdan 23 üzrə tədrisin aparıldığını qeyd edən rektor M.Babanlı SOCAR-STP-nin əməkdaşlıq təklifinin universitet üçün cəlbedici olduğunu vurğulayıb. Rektor M.Babanlı ADNSU ilə SOCAR-STP arasında əməkdaşlığın bir neçə istiqamət üzrə - məzunların işə düzəlməsi, tələbələrin istehsalat təcrübəsi keçməsi, universitetin professor-müəllim heyətinin və startapçı gənclərin layihələrinin gerçəkləşdirilməsi istiqamətləri üzrə mümkün olduğunu, daha sonra əməkdaşlıq dövründə bu sahələrin sırasının daha da genişlənə biləcəyini bildirib.
Görüşdə tərəflər qlobal koronavirus pandemiyası ilə mübarizə ilə əlaqədar tətbiq olunan karantin rejimi şəraitində SOCAR-STP-nin iş yeri təklifinin ADNSU-nu bu il bitərəcək məzunlar üçün xoş sürpriz olmaqla yanaşı Azərbaycan hökumətinin yeritdiyi sosial siyasətlə də uzlaşdığı qeyd olunub və əməkdaşlığa dair sənədin qısa müddət ərzində hazırlanması üçün ikitərəfli komissiyanın yaradılmasına dair razılıq əldə olunub.

АГУНП и SOCAR-STP начали работу по сотрудничеству
5 мая ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП), профессор Мустафа Бабанлы посетил предприятие SOCAR-STP. Вначале генеральный директор предприятия Фарид Агаев ознакомил ректора АГУНП с предприятием. Затем состоялась встреча, на которой обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества. Фарид Агаев рассказал о том, что совместное предприятие SOCAR-STP было создано 11 декабря 2019 года на основе соглашения, подписанного между SOCAR и Сумгаитским технопарком. Он отметил, что основными направлениями деятельности компании являются буровое оборудование, закрытие скважин, эксплуатация скважин, роторное и герметичное оборудование, фонтанная арматура, APS (Advanced Parts Solution), техническое обслуживание и ремонт тяжелых кранов. Отметив, что завод оснащен новейшим техническим оборудованием и приборами, Агаев сказал, что у компании есть профессиональный и опытный технический персонал, но SOCAR-STP стремится увеличить производство, и поэтому они заинтересованы в привлечении новых кадров. Сотрудничество с АГУНП поспособствует осуществлению этой цели.
Ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы поблагодарил за приглашение на предприятие и сказал, что SOCAR-STP обладает всеми качествами, необходимыми для того, чтобы стать одной из ведущих мировых компаний. Отметив, что в настоящее время 23 из 30 технических и технологических специальностей страны преподаются в АГУНП, ректор М.Бабанлы подчеркнул, что университет заинтересован предложением о сотрудничестве с SOCAR-STP. Ректор М.Бабанлы отметил, что сотрудничество между АГУНП и SOCAR-STP может развиваться во многих областях. Это может быть трудоустройство выпускников, стажировки для студентов, реализация проектов, как преподавателями, так и молодыми стартаперами. Также он сказал, что спектр этих областей может быть расширен в период сотрудничества.
На встрече было отмечено, что предложение работы с SOCAR-STP , в это тяжелое для всех время, будет приятным сюрпризом для выпускников АГУНП. Также это сотрудничество соответствует социальной политике, проводимой правительством Азербайджана. В конце встречи было достигнуто соглашение о создании двусторонней комиссии для скорейшей подготовки документа о сотрудничестве.