ADNSU-nun Elmi Şurasının universitetin 100 illiyinə həsr olunmuş iclası keçirilib
Noyabrın 14-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) Elmi Şurasının təhsil ocağının 100 illik yubilyinə həsr olunmuş iclası keçirilib. ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı onlayn formatda keçirilən iclasda əvvəlcə rəşadətli Azərbycan Ordusunun qazandığı qələbədən danışıb. Bildirib ki, universitetimizin 100 illik yubileyinin belə bir şanlı tarixə təsadüf etməsi sevincimizi birəbeş artırıb. O, sentyabrın 27-dən Ermənistanın hərbi təxribatına qarşı başlanan və 44 gün davam edən müharibədə qazandığımız zəfərin əvəzsiz hadisə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuz döyüş meydanında zəfər çalaraq yeni tarix yazıb. Müasir Azərbaycan Dövlətinin hərb və diplomatiya səhifəsində bu tarix qələbə təqvimi olaraq hər zaman fəxarətlə xatırlanacaq.
Professor Mustafa Babanlı Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə ADNSU-nun tələbə və məzunlarının, həmçinin universitetin əməkdaşlarının da iştirak etdiyini xatırladıb və belə igidlərimizin dövlətimiz və universitet tərəfindən hər zaman diqqət və qayğı ilə əhatə olunacağını deyib. ADNSU-nun Elmi Şurasının universitetin 100 illiyi münasibətilə keçirilmiş iclasında şura üzvlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə MÜRACİƏTİ oxunub və yekdilliklə qəbul olunub.
Sonra rektor M. Babanlı universitetin 100 illik yubilyi, yaranması, tarixi, ali təhsil müsəsisəsi kimi fəaliyyətə başladığı ilk gündən bu günə qədər keçdiyi inkişaf yolu haqda danışıb. O, bildirib ki, hələ 100 il bundan qabaq Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasını zəruri edən ən mühüm səbəblərdən biri ölkəmizdə neft sənayesinin olması və onun inkişafınından irəli gələn amillər olub. Zaman-zaman bu təhsil ocağı, təkcə Azərbaycan üçün yox, dünyanın onlarla ölkəsi üçün ixtisaslı mütəxəssis və mühəndis kadrların yetişdirilməsində xüsusi rol oynayıb. Odur ki, ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafında, həmçinin geologiya və kimya sahəsində qazanılan uğurlarda Azİİ məzunlarının xüsusi çəkisi var. Rektor əlavə edib ki, 1994-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Əsrin müqaviləsi” imzalandıqdan sonra ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafı istiqamətində yeni, savadlı mütəxəssislərə olan tələbat da Azİİ məzunları hesabına təmin edilib. Bu gün da universitet bu missiyanın öhdəsindən layiqincə gəlir.
Professor Mustafa Babanlı çıxışı zamanı 2015-ci ildə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə universitetin adının dəyişdirilərək Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti adlandırılması ilə təhsil ocağının inkişafında yeni mərhələsinin başlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ADNSU həmişə Azərbaycanın elmi-texniki istiqamətini müəyyən edən ali təhsil müəssisəsi olub. Son illərdə isə təhsilə və tədrisə ayrılan diqqət sayəsində universitet bu missiyanı daha uğurla, müasir çağrışlara uyğun və geniş plarformada həyata keçirir. O, qeyd edib ki, tədrisin və təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsindən elmi nailiyyətlərin qazanılmasına, həmçinin beynəlxalq əlaqələrin yüksəldilmsinə qədər bütün istiqamətlərdə əsaslı nəticələr əldə olunub. Bu gün ADNSU-da müasir texnoloji vasitələrdən, onların yaratdığı imkanlardan ən yüksək səviyyədə istifadə olunur, universitetin maddi-texniki bazası tamamilə yenilənib və müasir standartlara uyğunlaşdırılıb.
Sonra ADNSU-nun Geoloji kəşfiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Naməd Paşayev, Qaz-neft mədən fakültəsinin dekanı, professor Qafar İsmayılov, Ümumi və tətbiqi riyaziyyat kafedrasının müdiri, professor Araz Əliyev, Cihazqayırma mühəndisliyi kafedrasının müdiri, dosent Lalə Bəkirova, Neft-kimya texnologiyası və sənaye ekologiyası kafedrasının müdiri, professor Ələkbər Həsənov, Tərbiyə İşləri üzrə prorektor, dosent Ata Babayev, BA (MBA, BBA, ZU) Proqramlarının direktoru, professor Rafiq Əliyev, Kimya-texnologiya fakültəsinin dekanı, professor Sevinc Məmmədxanova və İdarəetmə və Sistemlər mühəndisliyi kafedrasının professoru Səlahəddin Yusifov çıxış edərək ADNSU-nun texniki profilli təhsil müəssisəsi olaraq elmin inkişafına, iqtisadiyyatımıza verdiyi töhfələrdən və son illər qazandığı uğurlardan bəhs ediblər, unversitet haqqında arzu və istəklərini bildirblər.
Sonda ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı hər kəsə təşəkkürünü bildirib, universitetin bütün əməkdaşlarını, tələbə və məzunlarını bir daha Azərbaycan Ordusunun qazandığı şanlı qələbə və 100 illik yubiley münasibəti ilə təbrik edib, onlara yeni-yeni uğurlar arzu edib.

ASOIU's Academic Board holds meeting dedicated to the 100th anniversary of the university
The meeting of the Academic Board of the Azerbaijan State Oil and Industry university (ASOIU) dedicated to the 100th anniversary of the school was held on November 14. ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli firstly spoke at the online meeting about the victory of the brave Azerbaijani Army. He noted that the fact that the 100th anniversary of our university coincides with such a glorious history has doubled our joy. He underlined that our victory gained within the 44-day war against Armenia's military provocation, which began on September 27, was an invaluable event. He noted that under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, our Army has written a new history by winning on the battlefield. On the military and diplomatic page of the modern Azerbaijani state, this date will always be remembered with pride as a calendar of victory.
Professor Mustafa Babanli recalled that ASOIU's students and graduates, as well as university collaborators took part in the struggle for the liberation of the occupied territories of Azerbaijan, and said that such heroes will always be embraced with attention and care by our state and university. At the meeting of the Academic Board of ASOIU held on the occasion of the 100th anniversary of the university, the appeal of the members of the council to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev was read and adopted unanimously.
Later on, the Rector M.Babanli spoke about the 100th anniversary of the university, its establishment, history, the path of development from the first day of its operation as a higher education institution. He highighted that one of the most important reasons for the establishment of such higher education institution in Azerbaijan 100 years ago was the existence of the oil industry in our country and the factors arising from its development. From time to time, this educational institution has played a special role in training qualified specialists and engineers, not only for Azerbaijan, but for dozens of countries around the world. Therefore, AzII graduates have a special place in the development of the oil industry in our country, as well as in the achievements in the field of geology and chemistry. The rector added that after the signing of the "Contract of the Century" in 1994 under the leadership of great leader Heydar Aliyev, the need for new, educated specialists in the development of the oil industry in our country was provided by AzII graduates. Today, the university is able to cope with this mission.
During his speech, Professor Mustafa Babanli noted that in 2015, by the order of President Ilham Aliyev, the university was renamed as the Azerbaijan State Oil and Industry University and a new stage in the development of the university began. He noted that ASOIU has always been a higher education institution that determines the scientific and technical direction of Azerbaijan. In recent years, thanks to the attention to the education and teaching, the university implementsthis mission more successfully, in line with modern challenges and in a broad platform. He noted that substantial results have been achieved in all areas, from improving the quality of teaching and education to scientific achievements, as well as improving international relations. Today, ASOİU uses modern technological means and the opportunities created by them at the highest level, the material and technical base of the university has been completely renewed and brought in line with modern standards.
Then, making a speech ASOIU's dean of the Faculty of Geological Exploration Associate Professor Namad Pashayev, the dean of the Faculty of Oil and Gas Production, Professor Gafar Ismailov, the head of the department of general and applied mathematics, professor Araz Aliyev, head of the department of "Instrument Engineering", Associate Professor Lala Bakhirova, head of the Department of Petrochemical Technology and Industrial Ecology, Professor Alakbar Hasanov, Vice-Rector for Educational Affairs, Associate Professor Ata Babayev, Director of BA (MBA, BBA, ZU) Programs, Professor Rafig Aliyev, Dean of the Faculty of Chemical Technology, Professor Sevinj Mammadkhanova, and Professor of the Department of Control and System Engineering spoke about the contribution of ASOIU as a technical educational institution to the development of science, our economy and its achievements gained in recent years, expressed their wishes and desires about the university.
At the end ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli expressed his gratitude to everyone, congratulated all collaborators, students and graduates of the university on the glorious victory of the Azerbaijani Army and the 100th anniversary, and wished them new success.