ADNSU-da 20 Yanvar hadisəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı və universitetin professor-müəllim heyəti 20 Yanvar hadisəsinin 31-ci ildönümü münasibəti ilə Şəhidlər xiyabanında olublar. 20 Yanvar şəhidlərini ziyarət edərək onların ruhuna dua edib məzarlarına gül dəstələri düzüblər. Həmçinin, ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı və universitetin əməkdaşları II Fəxri Xiyabanda dəfn olunan ADNSU-nun Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəman övladlarının da məzarlarını ziyarət ediblər.
Yanvarın 19-da həmçinin, ADNSU-da 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, universitetin professor-müəllim heyəti şəhidlərimizin universitetdə olan baralyefləri önünə gül dəstələri qoyublar, şəhidlərimizin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Rektor Mustafa Babanlı 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda baş verən hadisələrdən, xalqın milli azadlıq və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəsindən danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycanın qələbə qazanması, əzəli torpaqlarına sahib çıxaraq ərazi bötüvlüyünü bərpa etməsi təsadüfü deyildir. Xalqımızın tarixində baş verən bütün hadisələr, torpaqlarımıza zaman-zaman uzanan əllər xalqımızın mübarizə əzmini daha da artırdı. Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı qələbə, xalq-ordu-Ali Baş Komandan birliyi bunu bir daha sübut etdi.
Qeyd edək ki, ənənəvi olaraq hər il ADNSU-da 20 Yanvar hadisələri yad olunur, şəhidlərimizin ruhuna dua oxunur, həmin gecə baş vermis tarixi hadisələr haqqında gənclərə ətraflı məlumat verilir. Məlum qanlı gecə ilə bağlı silsilə tərdbirlər keçirilir. Bu il də ənənəyə uğyğun olaraq Azİİ e-Kitab Evi 20 Yanvar hadisələrinə həsr olunmuş sərgi təşkil edib. Yüzlərlə kitabın yer aldığı stend-sərgidə 20 Yanvar hadisələrindən bəhs olunan çoxlu sayda çap nümunələri yer alıb.

ASOIU commemorates victims of January 20
The Rector of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Professor Mustafa Babanli and academic staff of the university visited the Alley of Martyrs on the occasion of the 31st anniversary of the January 20 events. They visited the martyrs of January 20, prayed for their souls and laid flowers at their graves. ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli and the collaborators of the university also visited the graves of the ASOIU's brave sons who became martyrs in the Patriotic War and buried in the II Alley of Honor.
On January 19, an event dedicated to the memory of the martyrs of January 20 was also held at ASOIU. Rector of ASOIU, Professor Mustafa Babanli, academic staff of the university laid flowers in front of the bas-reliefs of our martyrs at the university, commemorated the memory of our martyrs with a minute of silence. Rector Mustafa Babanli spoke about the events that took place in Baku on the night of January 19-20, 1990, the people's struggle for national freedom and territorial integrity. He noted that today's victory of Azerbaijan, the restoration of territorial integrity by owning its ancient lands is not accidental. All the events that took place in the history of our people, the enemy's claim to our lands from time to time increased the determination of our people to fight. Our glorious victory in the Patriotic war, the unity of the people-army-Supreme Commander-in-Chief proved it once again.
Notably, the events of January 20 are traditionally commemorated at ASOIU every year, prayers are read to the souls of our martyrs, the comprehensive information on the historical events that took place that night are provided to the young people. A series of events are being held in connection with this bloody night. Annually, AzII E-Book House organizes an exhibition dedicated to the events of January 20. The stand-exhibition, which includes hundreds of books, features a large number of printed samples of the events of January 20.