ADNSU-da mülki müdafiə məsələləri hər zaman diqqətdə saxlanılır
1972-ci ildən etibarən bütün ölkələrdə Ümumdünya Mülki Müdafiə günü kimi qeyd edilir. Hazırda BMMT-yə dünyanın 50-dən çox ölkəsi daxildir. Ölkəmiz bu nüfuzlu təşkilata 1993-cü ildən daxil olub.
2005-ci ilin dekabr ayından etibarən ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə Mülki Müdafiə İdarəsi FHN-nin tərkibinə daxil edilib. Azərbaycanda mülki müdafiə təşkilatı bir neçə istiqamət üzrə ixtisaslaşıb. Qurumun tərkibində ayrılıqda Dövlət Yanğından Mühafizə Xidməti, Xüsusi Riskli Xilasetmə Xidməti, Dövlət Sularda Xilasetmə Xidməti və Xəzər Hövzə Qəza-xilasetmə Xidməti fəaliyyət göstərir. Mülki Müdafiə Qoşunlarının maddi-texniki təchizatı, eləcə də qoşunların şəxsi heyətinin təminatı daim dövlət nəzarətindədir. Əsas məqsədlərdən dinc əhalinin mühafizəsi sahəsindəki təcrübəni ümumiləşdirib yaymaq, əhalinin və tələbələrin diqqətini fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarının mənimsənilməsinə yönəltmək, fərdi mühafizə vasitələrindən istifadə etmək, bir sözlə, qaydaları nəzəri və əməli cəhətdən öyrətmək, MM kadrlarının hazırlanması və təkmilləşməsi, habelə təbii fəlakətlər və iri qəzalar zamanı dövlətlərarası qarşılıqlı yardımı təşkil etməkdir.
Beynəlxalq Müdafiə Günü hər il konkret bir problemə həsr edilir. Əhalinin mühafizəsini təmin etmək mülki müdafiə orqanları qarşısında əsas vəzifə kimi dayanır. Bu məqsədlə Mülki müdafiə mövzusunda beynəlxalq seminarlar, toplantılar keçirilir, mülki müdafiənin qüvvə və texnikalarının sərgisi təşkil olunur.
Bu il tədbirlər planında “Milli iqtisadiyyatın qorunmasına yönəlmiş güclü mülki müdafiə” mövzusu üzrə müzakirə nəzərdə tutulmuşdur. Ölkəmizdə və bütün dünyada mövcud və ehtimal olunan potensial təhlükələrin real vəziyyətdə hər bir ailə üçün yaratdığı təhlükə və gigiyena qaydalarına əməl edilməsinin əhəmiyyəti, bu gün üçün önəmli olan virusların yayılmasının qarşısının alınmasına yönəlmiş profilaktik tədbirlər barədə əhalinin məlumatlandırılması məsələsidir.
Mülki müdafiə ümumxalq işidir və hər bir Azərbaycan vətəndaşı fəlakət və fövqəladə hallar zamanı təhlükəzilik məsələlərini öyrənməli, özünü, ailəsini, uşaq və qocaları qorumağı bacarmalıdır. Faciə yaşanan hadisələr təkcə müharibə dövründə baş vermir, insanlar - təbii fəlakətlər, texnogen qəzalar, bakterioloji və virusoloji xəstəliklərin yayıldığı dövrdə də belə vəziyyətlərdən qorunmaq yollarını daim öyrənməli, bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirməlidirlər.
ADNSU –da bu sahədə bir cox işlər görülmüşdür: MM quvvələri yaradılmış, fövqəladə hallar üzrə komissiya (FHK) təşkil olunmuş, MM strukturuna rəhbərlik edən heyətin funksional vəzifələri təyin edilmişdir. MM üzrə şəxsi heyətlə keçirilən dərslər, məşq və təlimlər onların fövqəladə hallara qarşı daim hazır olmasını gücləndirən əsas amildir. Bununla yanaşı mühafizə qurğularının mövcudluğu, fərdi mühafizə vasitələri, MM qüvvələrinin müasir texnika və cihazlarla təmini mühüm önəm daşıyir. Fövqəladə vəziyyətin xarakterindən asılı olaraq FHK və MM qərargahının bu sahədə apardığı iş daim rəhbərliyin diqqət mərkəzindədir.
Mülki müdafiənin ümumxalq mahiyyəti, onun təşkilati quruluşu və həyata keçirdiyi tədbirlərin önəmliyi bu tədbirlərdə geniş əhali kütləsinin iştirakı ilə müəyyən olunur. Baş vermiş və ya baş verə biləcək fövqəladə hadisələrə qarşı hazır olmaq, qabaqcadan profilaktik tədbirləri yerinə yetirmək, FH nəticələrini müvəffəqiyyətlə aradan qaldırması işləri MM orqanları ilə yanaşı, digər dövlət strukturlarının birgə fəaliyyətini nəzərdə tutan təhlükəsizlik tədbirləri sistemidir.
Elm və texnika inkişaf etdikcə, yeni sənaye sahələrinin meydana gəlməsi MM-nin vəzifələrinin günü-gündən aktuallığını artırır. MM dərslərinin bütün ali məktəblərdə keçirilməsi, tələbələrə fövqəladə hadisələrdə düzgün hərəkət etmələri, özlərini təhlükələrdən xilas etməklə yanaşı, başqa insanlara yardım göstərə bilmələri baxımından zəruridir.
Fövqəladə hadisələr zamanı hər bir Azərbaycan vətəndaşı qəzaların nəticələrinin aradan qaldırılmasına, xilasetmə işlərinə öz bilik və bacarığı səviyyəsində köməklik göstərməlidir. Bu, MM sahəsində çalışan işçilərin, bütünlükdə əhalinin hazırlıq səviyyəsinin artırılmasına yönəlmiş vacib məsələlərdəndir.

Civil defense issues are constantly in the spotlight of ASOIU
On the decision of the General Assembly of the International Civil Defense Organization (ICDO), since 1972, every year on the 1st of March is celebrated as the International Civil Defense Day. At present, the ICDO includes more than 50 countries of the world. Our country has joined this prestigious organization since 1993.
In December 2005, by the order of the President of the country, the Civil Defense Department was included in the Ministry of Emergency Situations. The civil defense organization in Azerbaijan specializes in several areas. The organization includes the State Fire Protection Service, Special Risky Rescue Service, State Water Rescue Service and the Caspian Basin Accident-Rescue Service. The logistical supply of the Civil Defense Troops, as well as the provision of personal staff is constantly under state control. The main objectives are to generalize and disseminate experience in the field of civil protection, to draw the attention of the population and students in order to master the rules of behavior, to use personal protective equipment, in one word, to teach the rules theoretically and practically, to train and improve the staff of the CD, as well as to organize interstate mutual assistance in case of natural disasters and major accidents. Every year, International Civil Defense Day is dedicated to a specific problem.
Ensuring the protection of the population is the main task of the civil defense authorities. For this purpose, international seminars and meetings on civil defense are held, and an exhibition of civil defense forces and equipment is organized.
The importance of following the rules of hygiene and the threat posed to each family in the real situation by the potential dangers existing in our country and around the world, is a matter of informing the population about prophylactic measures aimed at preventing the spread of viruses, which is important today.
Civil defense is a nationwide effort and every citizen of Azerbaijan should learn security issues during disasters and emergencies, and be able to protect themselves, their families, children and the elderly people. Tragic events happen not only in times of war, but also in times of natural disasters, people should constantly learn how to avoid such situations, even in times of natural disasters, man-made disasters, bacteriological and virological diseases, improve their knowledge and skills.
A lot of work has been done in ASOIU in this area: CD troops have been established, an emergency commission (ESC) has been established, functional duties of the staff leading the CD structure have been determined. Classes and trainings held with the staff of the CD are a key factor in strengthening their preparedness for emergencies.
At the same time, the existence of security devices, personal protective equipment, provision of CD troops with modern equipment and devices are important. Depending on the nature of the emergency situation, the work carried out by the ESC and CD headquarters in this area is always in the focus of the administration. The nationwide essence of civil defense, its organizational structure and the importance of its measures are determined by the participation of the population in these measures. Preparation for emergencies that happened or will happen, implementation of preventive measures, successful elimination of the consequences of emergency is a system of security measures that provides for the joint activities of CD agencies and other government agencies.
As science and technology develop, the emergence of new industrial areas increases the urgency of the tasks of the CD. Civil defense lessons are necessary in all universities for students to act properly in emergency situations, to save themselves from dangers, as well as to be able to help other people.
During emergencies, every citizen of Azerbaijan must assist in the elimination of the consequences of accidents, rescue operations within the scope of their knowledge and skills. This is one of the important issues aimed at increasing the level of training of employees working in the field of CD and the population.