ADNSU-da “Bir Könüllü” təşkilatının üzvləri ilə görüş keçirilib
Mayın 24-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində “Bir Könüllü” təşkilatının üzvləri ilə tələbələr arasında görüş keçirilib. ADNSU-nun Tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Ata Babayev çıxış edərək rektor, professor Mustafa Babanlının salamını tədbir iştirakçılarına çatdırıb. O, ölkəmizdə, o cümlədən ADNSU-da gəncələrin hərtərəfli inkişafı üçün yaradılan şəraitdən danışıb və könüllülük missiyasını gənclərin çox böyük həvəslə icra etdiyini deyib. Prorektor onu da əlavə edib ki, Azərbaycanda keçirilən müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə, marafonlarda, idman yarışlarında gənclərimiz, o cümlədən ADNSU-nun tələbə könüllüləri aktiv iştirak edirlər.
“Bir Könüllü” təşkilatının sədri Ülvi Əlizadə çıxışında təşkilatın missiyası, fəaliyyəti, son 1 il ərzində gördüyü işlər, gələcək layihələri və ümumi statistikası barədə qısa məlumat verib. Əsasən birinci kurs tələbələri olmaqla keçirilən tədbirlərdə təşkilata üzv olma prosesi, könüllülük fəaliyyətinin üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə könüllü gənclərin müxtəlif tədbirlərdə fəaliyyətini əks etdirən video çarx nümayiş olunub. Həmçinin, yekununda aparıcı tələbələrin könüllülük fəaliyyəti, könüllülüyün yaratdığı imkanlar, qazandırdığı təcrübələr barədə suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, cari ilin 25 aprel tarixindən etibarən “Bir Könüllü” təşkilatının 15 təhsil müəssisəsinin tələbələri ilə məlumat sessiyaları həyata keçirilib. “BİR” tələbə-könüllü olmaq tələbələrə beynəlxalq və yerli layihələrdə, dövlət tədbirlərində iştirak etmək, eyni zamanda, tələbəlik həyatını daha rəngarəng və faydalı keçirmək, şəxsi və peşəkar inkişafı təmin etmək, karyera imkanlarını genişlədirmək, yeni dostlar qazandırmaq və digər müsbət keyfiyyətlər qazandırır.
Onu da qeyd edək ki, 30,000-dən artıq könüllü üzvə malik olan təşkilat 28 ali, 18 orta, 10 peşə təhsil müəssisəsini əhatə edir. Ümumilikdə Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şəki, Masallı, Lənkəran, Quba, Göyçay, Mingəçevir, Şamaxıda keçirilmiş 750-dən çox tədbir təşkil edən “Bir Könüllü” təşkilatı 2021-2022-ci tədris ilində Qarabağ bölgəsində (Şuşa, Ağdam) tədbirlərin təşkilinə və sözügedən regionun yenidən bərpasına dəstək məqsədi ilə 200-ə yaxın tələbə-könüllünü fəaliyyətə cəlb edib.

В АГУНП прошла встреча с членами организации «Один волонтер»
24 мая в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности состоялась встреча между членами организации «Один волонтер» и студентами. Проректор АГУНП по воспитательной работе, доцент Ата Бабаев выступив, передал участникам приветствие ректора, профессора Мустафы Бабанлы. Он рассказал об условиях, созданных для всестороннего развития молодежи в нашей стране, в том числе и в АГУНП, и отметил, что волонтерская миссия осуществляется молодыми ребятами с большим энтузиазмом. Проректор добавил, что наша молодежь, в том числе студенты-волонтеры АГУНП, активно участвуют в различных международных мероприятиях, марафонах и спортивных соревнованиях, проводимых в Азербайджане.
В своем выступлении председатель организации «Один волонтер» Ульви Ализаде рассказал о миссии, деятельности, проделанной за прошедший год работе, будущих проектах и общей статистике организации. На мероприятии, проходящим с участием первокурсников, была предоставлена подробная информация о процессе вступления в организацию и преимуществах волонтерства.
Далее был продемонстрирован видеоролик, отражающий деятельность молодых волонтеров на различных мероприятиях. Кроме того, были даны ответы на вопросы о волонтерской деятельности ведущих студентов, о возможностях, создаваемых волонтерством, о полученном опыте.
Отметим, что с 25 апреля текущего года организация «Один волонтер» провела информационные сессии со студентами 15 общеобразовательных учреждений. Студенческо-волонтерская программа "Bir" (Один) дает студентам возможность участвовать в международных и местных проектах, государственных мероприятиях, а также сделать студенческую жизнь более яркой и полезной, обеспечить личностное и профессиональное развитие, расширить карьерные возможности, завести новых друзей и имеет другие положительные качества.
Следует отметить, что организация, насчитывающая более 30 тысяч волонтеров, охватывает 28 высших, 18 средних и 10 учреждений профессионального образования. В целом организация «Один волонтер», устраивающая более 750 мероприятий, проводимых в Баку, Сумгайыте, Гяндже, Шеки, Масаллы, Лянкяране, Губе, Гейчае, Мингячевире, Шамахе, с 2021-2022 учебного года привлекла около 200 студентов-волонтеров для организации мероприятий в Карабахском регионе (Шуша, Агдам) и поддержки восстановления региона.