Azİİ e-Kitab Evində “Azərbaycan Respublikasının tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib
İyunun 23-də ADNSU Azİİ e-Kitab Evində professor Musa Qasımlının “Azərbaycan Respublikasının tarixi” (1991-2021)” adlı kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə Azİİ e-Kitab Evinin direktoru Səlahət Mahmudova kitab haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, kitab BDU-nun Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunub. 2021-ci ildə işıq üzü görən kitab 2 cilddən ibarətdir. Ümumilikdə 1991-2021-ci illəri əhatə edir. 1 cild 1991-2003, II cild isə 2003-2021-ci illəri əhatə edir. Yüksək keyfiyyətə və nəfis tərtibata malikdir.
1cilddə Azərbaycan Respublikası siyasi tarixnin ən vacib problemləri tədqiq edilib. Nəşrdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının başlanılması, soydaşlarımızın öz dədə-baba torpaqlarından qəddarcasına qovulması, Əsgəranda qan tökülməsi, Sumqayıt və 20 Yanvar hadisələrindən bəhs olunub.
Həmçinin kitabın birinci cildində Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanda qəbul edilən qərarlar, Xocalı soyqırımı, ulu öndər Heydər Əliyevin xarici səfərləri, Əsrin müqaviləsi-neft strategiyası, ilk konstitutsiyanın qəbulu, Prezident İlham Əliyevin o zaman Baş nazir təyin olunması, BMT baş məclisində nitqi və digər mühüm tarixi hadislər geniş şərh olunub.
II cilddə 2003-cü il 15 oktyabr Prezident seçkiləri, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun təməlinin qoyulması, Heydər Əliyev Fondunun yaranması,Türkiyə-Azərbaycan birgə təlimləri, ölkədə hərbi vəziyyət, xalq-ordu birliyinin yaranması, torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad olunması, Zəfər paradı və digər əlamətdar hadisələr qeyd olunub. Kitab ali məktəblərin tarix və siyasi elmlər sahəsində təhsil alan siyasətçilər,diplomatlar və Az.Res-nın tarixi ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
ADNSU-nun Elmi işlər üzrə prorektor, professor Lətafət Qardaşova, Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, professor Camal Mustafayev, həmin kafedranın əməkdaşları - professor İradə Nuruyeva, dosent Yaşar Əhmədov və dosent Tahir Cəfiyev çıxış edərək kitab haqqında təəsüratlarını bölüşüblər və belə nəşrin oxucular üçün dəyərli vəsait olduğunu vurğulayıblar. Qeyd edək ki, təqdimatda universitetin Humanitar fənlər kafedrasının professor-müəllim heyyəti yaxından iştirak ediblər və onlar kitabda Azərbaycan üçün mühüm olan hadisələrin yer aldığını diqqətə çatdırıblar.

В Azİİ e-Kitab Evi состоялась презентация книги «История Азербайджанской Республики»
23 июня в Azİİ e-Kitab Evi АГУНП состоялась презентация книги профессора Мусы Гасымлы «История Азербайджанской Республики» (1991-2021).
На мероприятии директор Azİİ e-Kitab Evi Салахат Махмудова дала информацию о книге. Было отмечено, что книга издана по решению Ученого совета БГУ. Книга, изданная в 2021 году, состоит из 2-х томов. В целом она охватывает 1991-2021 годы. Том I охватывает период с 1991 по 2003 г., а том II охватывает период с 2003 по 2021 г. Книга отличается высоким качеством и элегантным дизайном.
В I томе рассмотрены важнейшие проблемы политической истории Азербайджанской Республики. В пособии рассказывается о начале необоснованных территориальных претензий Армении к Азербайджану, жестокое изгнание наших соотечественников с исконных земель, кровопролитие в Аскеране, события в Сумгайыте и события 20 января.
Также в I томе книги представлены решения, принятые в Нахчыване под руководством Гейдара Алиева, Ходжалинский геноцид, зарубежные визиты великого лидера Гейдара Алиева, Контракт века - нефтяная стратегия, принятие первой конституции, назначение Президента Ильхама Алиева на пост премьер-министра, его выступление на Генеральной Ассамблее ООН и другие важные исторические события широко интерпретировались.
Во II томе отображены президентские выборы 15 октября 2003 года, основание железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, учреждение Фонда Гейдара Алиева, совместные турецко-азербайджанские учения, военное положение в стране, образование единства народа и армии, освобождение наших земель от врага, Парад Победы и другие знаменательные события. Книга предназначена для политиков, дипломатов, студентов, обучающихся в области истории и политических наук, и широкого круга читателей, интересующихся историей Азербайджана.
Проректор АГУНП по научной работе, профессор Лятафат Гардашова, заведующий кафедрой гуманитарных наук, профессор Джамал Мустафаев, сотрудники кафедры – профессор Ирада Нуруева, доцент Яшар Ахмедов и доцент Таир Джафиев выступив поделились своими впечатлениями о книге и подчеркнули, что такая публикация является ценным ресурсом для читателей. Следует отметить, что преподаватели кафедры гуманитарных наук университета приняли активное участие в презентации, они отметили, что в книге отражены важные для Азербайджана события.