Azİİ e-Kitab Evində “Azərbaycan Respublikasının tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib
İyunun 23-də ADNSU Azİİ e-Kitab Evində professor Musa Qasımlının “Azərbaycan Respublikasının tarixi” (1991-2021)” adlı kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə Azİİ e-Kitab Evinin direktoru Səlahət Mahmudova kitab haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, kitab BDU-nun Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunub. 2021-ci ildə işıq üzü görən kitab 2 cilddən ibarətdir. Ümumilikdə 1991-2021-ci illəri əhatə edir. 1 cild 1991-2003, II cild isə 2003-2021-ci illəri əhatə edir. Yüksək keyfiyyətə və nəfis tərtibata malikdir.
1cilddə Azərbaycan Respublikası siyasi tarixnin ən vacib problemləri tədqiq edilib. Nəşrdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının başlanılması, soydaşlarımızın öz dədə-baba torpaqlarından qəddarcasına qovulması, Əsgəranda qan tökülməsi, Sumqayıt və 20 Yanvar hadisələrindən bəhs olunub.
Həmçinin kitabın birinci cildində Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanda qəbul edilən qərarlar, Xocalı soyqırımı, ulu öndər Heydər Əliyevin xarici səfərləri, Əsrin müqaviləsi-neft strategiyası, ilk konstitutsiyanın qəbulu, Prezident İlham Əliyevin o zaman Baş nazir təyin olunması, BMT baş məclisində nitqi və digər mühüm tarixi hadislər geniş şərh olunub.
II cilddə 2003-cü il 15 oktyabr Prezident seçkiləri, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun təməlinin qoyulması, Heydər Əliyev Fondunun yaranması,Türkiyə-Azərbaycan birgə təlimləri, ölkədə hərbi vəziyyət, xalq-ordu birliyinin yaranması, torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad olunması, Zəfər paradı və digər əlamətdar hadisələr qeyd olunub. Kitab ali məktəblərin tarix və siyasi elmlər sahəsində təhsil alan siyasətçilər,diplomatlar və Az.Res-nın tarixi ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
ADNSU-nun Elmi işlər üzrə prorektor, professor Lətafət Qardaşova, Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, professor Camal Mustafayev, həmin kafedranın əməkdaşları - professor İradə Nuruyeva, dosent Yaşar Əhmədov və dosent Tahir Cəfiyev çıxış edərək kitab haqqında təəsüratlarını bölüşüblər və belə nəşrin oxucular üçün dəyərli vəsait olduğunu vurğulayıblar. Qeyd edək ki, təqdimatda universitetin Humanitar fənlər kafedrasının professor-müəllim heyyəti yaxından iştirak ediblər və onlar kitabda Azərbaycan üçün mühüm olan hadisələrin yer aldığını diqqətə çatdırıblar.

AzII e-Book House hosts the presentation of the book "History of the Republic of Azerbaijan"
On June 23, ASOIU's AzII e-Book House hosted the presentation of Professor Musa Gasimly's book "History of the Republic of Azerbaijan" (1991-2021).
At the event, the Director of AzII e-Book House, Salahat Makhmudova, gave information about the book. It was noted that the book was published by the decision of the Academic Board of BSU. The book, published in 2021, consists of 2 volumes. In general, it covers the years 1991-2021. Volume I covers the period from 1991 to 2003, and Volume II covers the period from 2003 to 2021. The book is of high quality and elegant design.
Volume I deals with the most critical problems in the political history of the Azerbaijan Republic. The manual tells about the beginning of Armenia's unfounded territorial claims against Azerbaijan, the brutal expulsion of our compatriots from their ancestral lands, the bloodshed in Askeran, the Sumgayit events and the January 20 tragedy.
Also, the first volume of the book presents the decisions taken in Nakhchivan under the Heydar Aliyev leadership, the Khojaly genocide, the foreign visits of the great leader Heydar Aliyev, the Contract of the Century - oil strategy, the adoption of the first constitution, the appointment of President Ilham Aliyev to the post of prime minister, his speech at the General the UN Assembly and other important historical events.
Volume II reflects the presidential elections of October 15, 2003, the foundation of the Baku-Tbilisi-Kars railway, the establishment of the Heydar Aliyev Foundation, the joint Turkish-Azerbaijani military drills, the martial law in the country, the formation of the unity of the people and the army, the liberation of our lands from the enemy, the Victory Parade and other significant events. The book is intended for politicians, diplomats, students studying history and political sciences, and a wide range of readers interested in the history of Azerbaijan.
ASOIU Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Latafat Gardashova, Head of the Humanities Department, Professor Jamal Mustafayev, and the Department staff - Professor Irada Nuruyeva, Associate Professor Yashar Ahmedov and Associate Professor Tahir Jafiev shared their impressions of the book and stressed that such a publication is a valuable resource for readers. It should be noted that the teachers of the Humanities Department of the University took an active part in the presentation; they pointed out that the book reflects important events in Azerbaijan.